Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílé kameny

23. 05. 2017 14:44:12
Bílé kameny - tento zajímavý skalní útvar až 20 m vysokých skupin skal vypadá jako hřbety stáda slonů v houfu v dynamických křivkách z obrazů Eugena Delacroix.

Bílé slony jen pro krále

Sloní skály připomínají malé stádo bílých slonů, které se před vámi chce ukrýt do lesa. V Thajsku, kde je bílý slon posvátný, by se zřejmě tyto skály staly posvátným a poutní místem.. Vždyť bílí sloni jsou jen pro krále.

Bílé kameny

Bílé kameny jsou severně asi 1 km od Jítravy. Tento zajímavý skalní útvar až 20m vysokých skupin skal svrchních částí pískovců (střední turon), který je charakteristický vysokým podílem kaolinitického tmelu a nevyvinutou vrstevnatostí, je příčinou neobvyklému způsobu zvětrávání svrchních partií do oblých, hřibovitých až pravidelných kulovitých tvarů, které připomínají stádo bílých slonů. Skalní útvar je šikmo nakloněn, k čemuž došlo v třetihorách vlivem tektonických pohybů na lužickém zlomu. Bílý kaolinový tmel dává malému skalnímu útvaru charakteristickou bílou barvu, proto Bílé kameny. V této skupině skal v dolní části, kde pískovec v měkčí vrstvě více podléhá zvětrávání jsou oválné tunely a jeskyně. Jeden tunel je 6 m dlouhý. Další skalní tunel je zajímavý tím, že působí jako zesilovač zvuku. Vyzkoušejte! Okolo skal prochází naučná stezka „ Lužické a Žitavské hory“.

Pověst

K Bílým kamenům se pojí také jedna pověst: V dávných dobách se tady u Sloních skal ztratila malé pastýřce kravička. Malá pastýřka v Bílých skalách bloudila tak dlouho, až našla kravku na jedné bílé skalce, která tam vylezla snad zázrakem. Holčička se vyšplhala za kravičkou, a co nevidí, vedle kravičky sedí malý trpaslík s dlouhými šedými vousy. Na překvapenou pastýřku trpaslík promluví slabounkým hláskem: „ Neboj se, nikdo ti neublíží, potřebujeme tvoji pomoc, vezmi si tento klíč od naší pokladnice“ a do ruky jí dá malý starobylý klíček s kovovým očkem a dál povídá: „ Časy se mění, lesy mizí, krajina je zpustošená a lidé jsou čím dál tím více zlí. My trpaslíci jsme rozhodli, že odtud odejdeme. Opatruj dobře tento klíček, pokud tak učiníš, nebudeš nikdy žít v bídě. Až nastanou lepší časy, tak se možná pro klíček vrátíme.“ Dívka celá překvapená se zeptá trpaslíka: „ A kde jsou ostatní trpaslíci, tvůj trpasličí lid?“ Mužík zvedl ruce k nebi a zvolal: „ Bratři trpaslíci kapuce dolů!“

Okolo pastýřky se postupně začalo zjevovat desítky trpaslíčků, kteří posedávali po okolních skalách. Trpaslík se smutně podíval na pastýřku, usmál se, podal ji ručičku na rozloučenou a opět zavelel: „ Kapuci nahoru!“ Všichni malí mužíci zase zmizeli a se vzdalujícím se zpěvem mířili směrem k Žitavě, kde se měli setkat se svými bratry z Krušných hor. Dívenka se jako ve snění a s pevně sevřeným klíčkem v ruce vrátila domů s kravičkou, která se už zase pásla na louce poblíž skal. Klíček od pokladů schovala v dutině lípy nedaleko domova a spokojeně žila až do smrti. Klíček v dutině staré lípy je dobře uschován dodnes, protože od té doby trpaslíky v okolí Jítravy nespatři. S posledními jsem se setkal někdy v roce 1966 na zahrádce v Petrovicích, kde jsme si s nimi běžně hrával, možná to byli zrovna trpaslíci i od Sloních skal.

Autoři textu a fotografií: Jan Schlitz a Jana Schltzová

Autor: Jana Schlitzová | úterý 23.5.2017 14:44 | karma článku: 11.00 | přečteno: 323x

Další články blogera

Jana Schlitzová

Rujána

Rujána dnes a před 30 lety. Kempovat na volno bylo zakázané! Stan jsme nepoužili, spali jsme vždy pod širákem. Vždy jsem usínala se strachem, aby nás Němci nechytili. Co kdybychom náhodou přeplavali a utekli do Švédska?

22.7.2017 v 20:52 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 976 | Diskuse

Jana Schlitzová

Přehrada Nechranice - nejenom Windsurfing

Nechranice - nejdelší hráz ve Střední Evropě. Kempy nám trochu připomínaly dobu dávno minulou, poslepované chatky, přestavované a dotvořené karavany.

20.7.2017 v 9:32 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 421 | Diskuse

Jana Schlitzová

Jin a jang

Včera byl první máj. Nepotkala jsem však žádnou rozkvetlou třešeň ani Tebe. Ráno jsem políbila milovaný prsten jin-jang, který jsi mi dal kdysi z opravdové lásky a který mi praskl dva měsíce před tím než se TO stalo.

2.5.2017 v 13:24 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 506 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Martina Mičková

Podzemní chodby, vojenská pevnost a svět miniatur

Možnost, jak za jediný den uvidět významné budovy celého světa, zažít prohlídku vojenské pevnosti a projít se podzemními chodbami, je navštívit polské Klodzsko.

24.7.2017 v 0:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 |

Eva Štěpánková

Irsko už dávno není jen Guinness

Další cesta přerušila mé vzpomínky na Lisabon, ale na dlouho jsem se jich nezbavila, protože i v Dublinu se nečekaně našel důvod si ho připomenout. No, není to osud?

23.7.2017 v 22:45 | Karma článku: 3.18 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martina Mičková

Málem nám ušel výhled na Lomnický štít

Starý Smokovec vešel do povědomí turistů jako nejznámější a nejstarší tatranská osada. Většina z vás, stejně jako já, zavítá do místního informačního centra a lanovkou pokračuje na Hrebienok.

22.7.2017 v 23:08 | Karma článku: 9.79 | Přečteno: 365 |

Jana Schlitzová

Rujána

Rujána dnes a před 30 lety. Kempovat na volno bylo zakázané! Stan jsme nepoužili, spali jsme vždy pod širákem. Vždy jsem usínala se strachem, aby nás Němci nechytili. Co kdybychom náhodou přeplavali a utekli do Švédska?

22.7.2017 v 20:52 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 976 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (13.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

22.7.2017 v 20:34 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 126 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 14.90 Průměrná čtenost 580

Hlavní redaktor a fotograf cestovního portálu www.kamsevydat.cz.   Píšeme a fotografujeme celá rodina. Milujeme nezávislé cestování, přírodu, architekturu a umění. Poznáváme Českou republiku a svět. Navštívili jsme země: Barma, Borneo, Japonsko, Vietnam, Kambodža, Thajsko, Srí Lanka, Laos, Havaj, Madeira, Tunis a mnoho dalších. Co se týká cestování, mám na starosti fb stránky: kam se vydat, cestování s dětmi, Česká republika 

Další fb stránky:  Ateliér Schlitz Návrhy a realizace zahrad Praha, fotogalerie zahrad.

práce v Atelier Schlitz - www.astonet.cz - do 2016

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.