Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milešovka

16. 09. 2016 9:03:40
Vrchol Milešovky, jsme tu! Milešovka se nám odměňuje sluncem a krásným výhledem. Vše trvá pár minut a horu zakryje černý mrak a mlha. Jdeme na rozhlednu. Slunce se ještě na chvíli ukáže. Dolů jdeme už za deště.

Bouřková hora

Počasí má být dle předpovědi mizerné. Cílem dnešního výletu je přírodní rezervace a skály Tisá, která leží při hranicích s Německem. Venku je totální mlžná deka a vůbec to nevypadá, že by se počasí mělo vylepšit. Cestou z Prahy se nad mlžným oparem tvoří zajímavý úkaz. Na obloze visí kopec osvícený sluncem. Je to Milešovka! Nedá se zastavit, aby člověk mohl vyfotografovat a zachytit tu krásu. Přesto je to výzva! Zabočujeme do vesnice Bílka. Před vesnicí je záchytné parkoviště a dále pak už je zákaz zastavení.

Parkovné stojí 50 Kč. Na Milešovku je to odsud necelé tři kilometry. Vyrážíme, je zataženo a chladno. Po deseti minutách se ukazuje slunce a my jsme nabalení jako cibule, uf to je vedro! Nad vesnicí jdeme cestou lemovanou kamennými výtvory. Vypadá to trochu jako křížová cesta, ale úplně nevím, co tím autor chtěl říci. Žádná krása to teda není.

Stoupáme po lesní cestě a funíme. Je ráno a tak turistů je tu poskrovnu. Vodu jsme si nevzali /hlavně, že máme celý balík matonek v autě/. Těšíme se, že budeme brzy nahoře. Jsme v přírodní rezervaci. Máme vyschlá hrdla a cedule lákající na bufítek nám přilévá trochu adrenalinu do krve.

Na vrcholu Milešovky

Vrchol Milešovky, jsme tu! Milešovka se nám odměňuje sluncem a krásným výhledem. Vše trvá pár minut a horu zakryje černý mrak a mlha. Jdeme na rozhlednu. Slunce se ještě na chvíli ukáže,. Je vidět hodně daleko. Zbožné přání, aby se počasí ještě vyčasilo, není vyslyšeno. Dolů jdeme už za deště. Je mi líto těch, které cestou potkáváme, Ti už výhled neuvidí.

Nejvyšší hora Českého Středohoří

Původní název Milešovky byl Donnersberg – bouřková hora. Milešovka má podobu trojbokého jehlanu a je vulkanického původu. Kultovní funkci v předkřesťanském období naznačují nálezy slovanské keramiky. Turisty a lázeňské hosty z Teplic, lákala zdejší příroda už v 18. století. Hostinský z Milešova A.Weber na Milešovce vybudoval roku 1825 jednoduchou dřevěnou stavbu „ zemljanku“ vystlanou mechem, poté ještě jednu se slamněnou střechou. Krásné výhledy okouzlily třeba i pruského krále Friedricha Wilhelma III nebo známého cestovatele Alexandera von Humboldta.

Rozhledna a observatoř na Milešovce

Roku 1850 tady byla otevřena první vyhlídková věž. Dnešní rozhledna na Milešovce je z počátku 20. století, je vysoká 19 metrů. Rozhledna byla vystavěna v době, kdy část objektů na Milešovce shořelo. V té době byla na vrcholu vybudována také meteorologická observatoř, jejíž stavbu inicioval teplický horský spolek. Projekt vyhrál se svým návrhem objektu s vyhlídkovou věží ing. arch. Edmund Hok. Stavbu provedly firmy Knobloch z Kostomlat a Richard Pech z Radovesic. Až do začátku 2. světové války byl nižší ochoz ve výšce 10 m přístupný turistické veřejnosti. Za první republiky se také ještě rozšířila restaurace na hotel a vrchol byl upraven na způsob parku. Za války observatoř připadla německé armádě a pro turisty byla věž uzavřena. Tento stav zůstal i po válce a pomalu upadala i restaurace, kterou v roce 1969 převzala armáda. Ostatní objekty původní restaurace se proměnily v ruiny.

Národní přírodní rezervace Milešovka

Součástí přírodní rezervace jsou svahy a vrchol nejvyšší hory Českého středohoří a prvořadé krajinné dominanty. Výměra 51.3 ha, nad. výška 555 - 837 n.m. Ochrana vyhlášena dne 25.9.1951.

Den plný zvratů v počasí nakonec dopadl náramně, slunce se nám pak ještě ukázalo při návštěvě zámku v Ploskovicích a poté před západem Slunce na úžasné vyhlídce na Bukové hoře.

Autor: Jana Schlitzová | pátek 16.9.2016 9:03 | karma článku: 14.87 | přečteno: 394x

Další články blogera

Jana Schlitzová

Lotosy na Inle Lake

Jezero plovoucích zahrad a nádherných panoramat - Inle Lake v Barmě, jezero přeplněné turisty, jezero „falešných“ rybářů a také místo, kde vyrábí úžasné látky z lotosových vláken.

15.11.2017 v 11:03 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jana Schlitzová

Lány

Zakaboněná obloha ukázala svou krásnou tvář, slunce prosvítilo listnatou alej i ozim zasetý na polích. Alejí jdu k zámku. „Miloš tady není“ ! hlaholí na mě cyklista, když procházím kolem brány zámku v Lánech.

25.10.2017 v 9:03 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 446 | Diskuse

Jana Schlitzová

Zřícenina Lopata

Zřícenina Lopata, název trochu zvláštní, ale rozhodnutí udělat si tady procházku, byl báječný. Vystupujeme na skalní plošinu, kde se hrad nacházel. Ohýnek a voňavé buřtíky umocňují romantiku na Lopatě.

19.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 464 | Diskuse

Jana Schlitzová

Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Slunce prosvětlovalo žloutnoucí i krvavě červené podzimní olistění stromů. Vydaly jsme se k vodní nádrži. Slunce si s námi začalo hrát a tak temné mraky střídalo dvouvteřinové rozsvícení slunce a obrazy v krajině se rychle měnily.

18.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 316 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 237 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 201 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 186 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 10.34 | Přečteno: 322 | Diskuse

Regina Karasová

Boubín

S manželem si vyjet na cesty znamená obvykle malý turistický horror .. a nejinak tomu bylo i tentokrát, asi před měsícem, týden po vichřici Herwart, při výletu na vrch Boubín a stejnojmenný prales .

17.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 251 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 11.49 Průměrná čtenost 577

Hlavní redaktor a fotograf cestovního portálu www.kamsevydat.cz.   Píšeme a fotografujeme celá rodina. Milujeme nezávislé cestování, přírodu, architekturu a umění. Poznáváme Českou republiku a svět. Navštívili jsme země: Barma, Borneo, Japonsko, Vietnam, Kambodža, Thajsko, Srí Lanka, Laos, Havaj, Madeira, Tunis a mnoho dalších. Co se týká cestování, mám na starosti fb stránky: kam se vydat, cestování s dětmi, Česká republika 

Další fb stránky:  Ateliér Schlitz Návrhy a realizace zahrad Praha, fotogalerie zahrad.

práce v Atelier Schlitz - www.astonet.cz - do 2016

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.